ÜDY Genel Bilgiler

ÜDY ile ilgili adayların bilmek istediklerini bu yazımız altında topladık. Merak ettiğiniz tüm herşeye buradan ulaşabilirsiniz.

udy-b-1
Üst üzey yönetici (ÜDY): Kara yolun ile taşımacılık yapan kurumlar yetki belgesi türlerine göre Üdy Belgesi almaktadırlar.
udy-b-2
Üdy 1 belgesine sahip yöneticiler uluslararası yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
udy-b-3
Üdy 2 belgesine sahip yöneticiler yurtiçi yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
udy-b-4
Üdy 3 belgesine sahip yöneticiler uluslararası eşya-kargo alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
udy-b-5
Üdy 4 belgesine sahip yöneticiler yurtiçi eşya-kargo alanında faaliyet gösteren firmalarda üst düzey yönetici olarak görev yapabilirler.
ort-b-6
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan firmalar aldıkları yetki belgesinin türüne göre firma bünyesinde üst düzey yönetici ve/veya orta düzey yönetici belgesine sahip yönetici bulundurmalıdır.
psi-y-5
ÜDY kaydolurken sizlerden istenilen evrakları istenilen sınıf ÜDY belgesine göre yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
ort-b-8
Karayolu Taşıma Yönetmeliği Kapsamında 25.02.2006 tarihine kadar minimum 5 yıl sektör tecrübesi olanların bu tecrübelerini belgelemeleri durumunda firma faaliyet türüne uygun ÜDY Belgesini eğitim ve sınav zorunluluğu olmadan doğrudan alma hakkı vardır.
ort-b-9
ÜDY belgesi alacak sürücülerin öncelikle hangi derslerden sorumlu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda  ÜDY sınıfınıza göre sorumlu olduğunuz dersleri görebilirsiniz.
ort-b-10
ÜDY Belgesi‘ne sahip olmayan araç ve belge sahipleri için uygulanacak cezai işlemler ve para cezalarını bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Hangi durumlarda hangi cezalar uygulanır?
ort-b-11
Bu belgelerin fiyatlandırılmasıda sınav harcı masrafı bulunmaktadır. Sınav harçları 2018 yılı itibari ile 80,00 TL‘dir. Bu sınav harcı ÜDY kurs fiyatının dışında tutulur.
ort-b-12
ÜDY sınıflarına göre alacağınız eğitimler farklılık göstermektedir. ÜDY sınıfınıza göre hangi dersi alacağınızı ve kısa açıklamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. ÜDY derslerine giderken hazır olabilirsiniz.
ort-b-13
ÜDY ile ilgili çıkmış soruları çözerek bilginizi pekiştirebilir, sınav başarınızı bir adım öne taşıyabilirsiniz.
ort-b-14
Ulaştırma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan ÜDY Mesleki yeterlilik kurslarının sınavlarını artık MEB tarafından yapılmaktadır.