ODY Genel Bilgiler

ODY ile ilgili adayların bilmek istediklerini bu yazımız altında topladık. Merak ettiğiniz tüm herşeye buradan ulaşabilirsiniz.

ody-b-1
Orta düzey yönetici (ODY): Kara yolun ile taşımacılık yapan kurumlar yetki belgesi türlerine göre Ody Belgesi almaktadırlar.
ody-b-2
Uluslararası yolcu taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. B1, B2, Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY1 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ody-b-3
Yurtiçi yolcu taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. D1,D2, Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY2 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ody-b-4
Uluslararası kargo ve eşya taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. C2, L2, M3, R2 Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY3 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ody-b-5
Yurtiçi kargo ve eşya taşımacılığı Orta düzey yönetici belgesidir. K1,K3, L1, M2,M1 R1,N1,N2 Türü Yetki Belgesi olan gerçek veya tüzel kişilerin MUTLAKA enaz bir adet ODY4 Mesleki yeterlilik Belgesine sahip personel istihdam etmeleri gerekmektedir.
ort-b-6
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yetki belgesi alan firmalar aldıkları yetki belgesinin türüne göre firma bünyesinde üst düzey yönetici ve/veya orta düzey yönetici belgesine sahip yönetici bulundurmalıdır.
ort-b-7
ODY kaydolurken sizlerden istenilen evrakları istenilen sınıf ODY belgesine göre yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
ort-b-8
25/02/2003 Tarihinden önce 25/02/2006 tarihleri arasında toplam 3 yıl Yolcu taşımacılığı şirkendinde yolcu transfer departmanında ortak, müdür, veya bu sektörde uzman, şef gibi ünvanlarda görev yapmış ve bunu belgelendirebilen kişiler ODY Mesleki yeterlilik belgesini sınavsız alabilirler.
ort-b-9
ODY belgesi alacak sürücülerin öncelikle hangi derslerden sorumlu olduğunu bilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda ODY sınıfınıza göre sorumlu olduğunuz dersleri görebilirsiniz.
ort-b-10
ODY Belgesi‘ne sahip olmayan araç ve belge sahipleri için uygulanacak cezai işlemler ve para cezalarını bu yazımızda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Hangi durumlarda hangi cezalar uygulanır?
ort-b-11
Bu belgelerin fiyatlandırılmasıda sınav harcı masrafı bulunmaktadır. Sınav harçları 2018 yılı itibari ile 80,00 TL‘dir. Bu sınav harcı ODY kurs fiyatının dışında tutulur.
ort-b-12
ODY sınıflarına göre alacağınız eğitimler farklılık göstermektedir. ODY sınıfınıza göre hangi dersi alacağınızı ve kısa açıklamalarını bu yazımızda bulabilirsiniz. ODY derslerine giderken hazır olabilirsiniz.
ort-b-13
ODY ile ilgili çıkmış soruları çözerek bilginizi pekiştirebilir, sınav başarınızı bir adım öne taşıyabilirsiniz.
ort-b-14
Ulaştırma Bakanlığından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlanan ODY Mesleki yeterlilik kurslarının sınavlarını artık MEB tarafından yapılmaktadır.